Меню
company logo
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Трудові відносини у період воєнного стану

Питання: Чи можна звільнитись з роботи під час воєнного стану?
Відповідь: Згідно ст. 4 Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” у зв’язку з веденням бойових дій у районах, в яких розташоване підприємство, установа, організація, та існування загрози для життя і здоров’я працівника він може розірвати трудовий договір за власною ініціативою у строк, зазначений у його заяві (крім випадків примусового залучення до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, залучення до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури).
Себто працівник, якого не залучено до примусового виконання суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану або виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури (на це має бути наказ від місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування), має право звільнитись у будь-який строк, який він вкаже у заяві про звільнення. “Відпрацьовувати” два тижні при звільненні в умовах воєнного стану не потрібно.

Питання: Чи можуть звільнити з роботи, коли евакуювався в інші місцевість (за кордон) або знаходжусь на тимчасово окупованих територіях?
Відповідь: Згідно ст. 13 Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи. Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.
Себто у ситуації неможливості виконувати роботу у випадку евакуації працівника чи перебуванні на тимчасово окупованих територіях трудові відносини можуть бути призупинені, але працівник не звільняється з роботи. За час призупинення трудового договору за працівником зберігається місце роботи, але заробітна плата не виплачується. Якщо працівник, знаходячись на іншій території, може виконувати роботи дистанційно, то підстав для призупинення трудових відносин немає.

Питання: Чи можуть у період воєнного стану перевести на іншу роботи без згоди працівника?
Відповідь: Згідно ст. 3 Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” у період дії воєнного стану роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди (крім переведення на роботу в іншу місцевість, на території якої тривають активні бойові дії), якщо така робота не протипоказана працівникові за станом здоров’я, лише для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, що ставлять або можуть становити загрозу життю чи нормальним життєвим умовам людей, з оплатою праці за виконану роботу не нижче середньої заробітної плати за попередньою роботою.
Себто у період воєнного стану переведення на іншу роботи без згоди працівника є можливим. Але для здійснення такого переведення з ініціативи роботодавця мають бути дотримані наступні умови: 1) переведення здійснюється виключно для виконання робіт, спрямованих на відвернення або ліквідацію наслідків бойових дій, а також інших обставин, що ставлять або можуть становити загрозу життю чи нормальним життєвим умовам людей; 2) переведення не здійснюється в іншу місцевість, на території якої тривають активні бойові дії (для переведення в іншу місцевість, на території якої тривають активні бойові дії необхідна згода працівника); 3) оплата праці за виконану роботу не нижче середньої заробітної плати за попередньою роботою.

Питання: Чи може роботодавець вимагати працювати в умовах воєнного стану більше 40 годин на тиждень?
Відповідь: Згідно ст. 6 Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” нормальна тривалість робочого часу працівників у період воєнного стану не може перевищувати 60 годин на тиждень.
Себто в умовах воєнного стану збільшується нормальна тривалість робочого тижня. Проте треба пам’ятати, що для працівників, яким відповідно до законодавства встановлюється скорочена тривалість робочого часу, тривалість робочого часу не може перевищувати 50 годин на тиждень.

Питання: Чи має право роботодавець в умовах воєнного стану не платати або затримувати виплату заробітної плати?
Відповідь: Згідно ст. 10 Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором. Роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати. Роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили. Звільнення роботодавця від відповідальності за несвоєчасну оплату праці не звільняє його від обов’язку виплати заробітної плати. У разі неможливості своєчасної виплати заробітної плати внаслідок ведення бойові дії, строк виплати заробітної плати може бути відтермінований до моменту відновлення діяльності підприємства.
Себто воєнний стан не звільняє роботодавця від обов’язку виплачувати працівникові заробітну плату у строки визначені трудовим законодавством. Проте через бойові дії, котрі можуть заважати нормальній діяльності підприємства, строк виплати заробітної плати може бути відтермінований до моменту відновлення діяльності підприємства.